Jakie zastosowanie ma granit?
W przypadku wykończenia przestrzeni warto stawiać na naturalne rozwiązania w postaci kamienia, jakim jest granit. Warto wiedzieć, gdzie jest wykorzystywany i w jaki sposób, aby następnie na niego postawić.
Właściwości granitu
Jako kamień naturalny granit wyróżnia się nie tylko walorami estetycznymi. Jest przede wszystkim niezwykle wytrzymały. Znosi nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Odporny jest na kwaśne deszcze, nie ulega korozji. Świetnie znosi niskie i wysokie temperatury. Jest niepalny i odporny na działanie substancji chemicznych. Jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Warto pamiętać o drobnej pielęgnacji jego struktury raz na jakiś czas, ale to wszystko. Z tego więc powodu znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu miejscach.
Zastosowanie granitu
Granit jest materiałem, który kojarzony może być przede wszystkim z cmentarzami, ponieważ ten rodzaj kamienia jest od wieków wykorzystywany na pomniki. Cięty na kształt sześcianu służy jako kostka brukowa przed domem oraz na podjeździe. Wiele osób wykorzystuje nieregularne bryły jako wypełnienie ogrodzeń gabionowych. Firma Grespol oferuje granit polerowany, który znajduje wiele nowych zastosowań. Można z tak przygotowanego surowca wykonać schody przy domu, taras czy podłogi. Warto jednak pamiętać o pewnych zabezpieczeniach antypoślizgowych w przypadku schodów. Jednak w ten sposób wykończona posadzka jest nie tylko trwała, ale także niezwykle atrakcyjna wizualnie. Z granitu są wykonywane także parapety (również te będące przestrzenią do odpoczynku) oraz blaty kuchenne czy łazienkowe. Nie tylko dopełnia on aranżacji, ale w przeciwieństwie do innych materiałów gwarantuje trwałość – możemy bez przeszkód stawiać gorące rzeczy, nie musimy się martwić o wylanie chemii, zmianę temperatur czy wysoką wilgotność. Można nim także wykończyć ściany, szczególnie w miejscach narażonych na obicia, ponieważ jest solidny. Nadaje się także do wyłożenia kominka, dodając mu ciekawego wyglądu.